وقتی که می‌خواهیم یک سایت فارسی با وردپرس طراحی کنیم، یکی از مهمترین فاکتورها پشتیبانی این قالب از زبان فارسی است. قالب راستچین یا RTL در واقع قالبی است که به درستی از زبان های راستچین مانند فارسی و عربی پشتیبانی کند.

در این مقاله همه چیز در مورد زبان‌های راستچین و تاثیری که بر روی طراحی سایت شما خواهند گذاشت را بررسی خواهیم کرد. در انتهای این مقاله شما می‌آموزید که قالب راست چین وردپرس چیست و چگونه در مارکت‌های وردپرس قالب راستچین را پیدا کنید.

راستچین یا RTL چیست؟

زمانی که متنی را به زبان انگلیسی و بسیاری از زبان‌های دیگر می‌نویسیم این کار را از چپ به راست (Left to Right = LTR) انجام می‌دهیم، اما در این بین زبان‌هایی در کشورهای مختلف جهان نیز وجود دارند که نوشتار آنها از راست به چپ (Right to Left = RTL) انجام می‌شود. مانند زبان فارسی، عربی، اردو، عبری و…

این بدان معناست که تمام موارد نوشتاری در کشورهایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند از راست به چپ انجام می‌شود، مانند: روزنامه، کتاب، بیلبورد، دکمه‌های یک صفحه در گوشی‌همراه و صد البته سایت‌های آنها، همه این موارد از راست به چپ قرار می‌گیرند و مردم این کشورها نیز انتظار دارند چنین چیزی را ببینند.

به زبان ساده‌تر اگر سایتی را با یکی از این زبان‌های راستچین (RTL) ساخته‌اید، باید اطمینان یابید که تمام محتوای درون سایت شما که به کاربر نمایش داده خواهند شد از راست به چپ به نمایش درآیند، برعکس حالت پیش فرض که همه چیز از چپ به راست به نمایش در می‌آید. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهم که RTL چیست.

نسخه راستچین یا RTL فیسبوک
نسخه راستچین یا RTL فیسبوک

همان طور که در مثال بالا می‌بینید با راست چین شدن سایت فیس بوک، طرح و ترکیب بندی قالب سایت نیز تغییر کرده است. مانند آن‌که سایت را جلوی آینه گرفته باشیم یا به صورت افقی آن را بر گردانده باشیم. خوشبختانه با وردپرس به سادگی می‌توانیم یک سایت بسازیم که زبان‌های راستچین را پشتیبانی کند.

زمانی که از وردپرس برای ساخت یک وب سایت استفاده می‌کنید، می‌توانید از قالبی استفاده کنید که از زبان‌های راست‌چین پشتیبانی کند به این ترتیب وب‌سایت شما می‌تواند به راحتی به یک سایت راستچین RTL تغییر شکل دهد.

یک قالب وردپرسی که قابلیت پشتیبانی راست‌چین شدن را دارد، به شما اجازه می‌دهد همه چیز را در وب سایت خود به فرمت راست‌چین تبدیل کنید، نه تنها متون بلکه طرح و ترکیب وب سایت را نیز می‌توان به فرمت راست‌چین تبدیل کرد.

معمولا قالب‌های راستچین وردپرس به صورت خودکار زمانی که زبان وردپرس را فارسی کنید، نسخه راستچین سایت فعال خواهد شد.

چرا این موضوع اهمیت دارد ؟

می‌توانید تصور کنید که یک فرد ایرانی چه احساس بدی پیدا می‌کند، زمانی که یک سایت به زبان فارسی، طرح و ترکیبی چپ به راست را داشته و تمام لینک‌ها و دکمه‌های مهم در وب سایت در سمت مخالف باشد؟ مانند آن است که همه چیز را وارونه می‌بیند.

زمانی که این افراد از سایت‌هایی که به زبان خودشان ساخته شده‌اند دیدن می‌کنند، انتظار دارند نوشته‌ها از راست به چپ شروع شده باشند و آنها نیز خواندن را از راست به چپ آغاز کنند. مانند وقتی که یک فرد انگلیسی زبان انتظار دارد سایتی که به زبان انگلیسی ساخته شده است، نوشته‌ها و طرح و ترکیب بندی وب سایت از چپ به راست باشد.

با استفاده از قالب وردپرسی که قابلیت پشتیبانی راست‌چین شدن را نیز دارا است، شما به انتظارات این افراد در این کشورها به صورت خوبی پاسخ داده‌اید، به استانداردها و سنت‌های آنها احترام گذاشته‌اید و حس خوبی را در آنها ایجاد می‌کنید که این کار باعث ایجاد اعتبار بیشتر برای برند و تجارت شما خواهد شد.

این کار زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما می‌خواهید یک سایت چند زبانه ایجاد کنید، به این دلیل که اکثر کسانی که این سایت‌ها را می‌سازند فراموش می‌کنند زبان‌های راست‌چین را پشتیبانی کنند و یا اینکه فقط متون را راست‌چین می‌کنند در صورتی که باید طرح و ترکیب قالب نیز تغییر کند.

چگونه قالبی را بیابیم که قابلیت پشتیبانی راست‌چین را دارا باشد؟

یک قالب وردپرسی که قابلیت پشتیبانی راست‌چین شدن را دارا است، حاوی دو فایل css خواهد بود یکی style.css و دیگری style-rtl.css یا rtl.css که نسخه معکوس style.css است و این قابلیت را به سایت می‌‌دهد که به فرمت راست‌چین تغییر شکل دهد.

خبر خوب این است که اغلب قالب‌های رایگان و غیر رایگان وردپرس، راست‌چین شدن را پشتیبانی می‌کنند. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم از طریق آن دریابیم آیا قالب مورد نظر ما راست‌چین شدن را پشتیبانی می‌کند یا خیر. ساده‌ترین راه خواندن توضیحات قالب است.

برای مثال: زمانی که می‌خواهید قالبی را از مارکت‌های وردپرس مانند ThemeForest خریداری کنید، در صفحه مربوط به قالب توضیحاتی در باره قابلیت‌ها و ویژگی‌های این قالب راخواهید دید، در این توضیحات نوشته شده است که آیا این قالب راست‌چین شدن را پشتیبانی می‌کند یا خیر، همچنین اگر قالب مورد نظر ما با افزونه WPML سازگار بود این بدان معنا است که قابلیت راست‌چین را پشتیبانی می‌کند. راه دیگر آن است که با فروشنده قالب مستقیما تماس بگیرید و از او سوال کنید.

همچنین یک راه ساده این است که در توضیحات قالب عبارت rtl یا rtl support را جستجو کنید.

قالب راستچین

همچنین می‌توانید از افزونه RTL Tester برای چک کردن سازگاری قالب و افزونه‌های مورد نظر خود استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله فهمیدیم قالب راستچین (RTL) چیست. هنگام ساخت یک وب سایت چند زبانه اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای تمام مخاطبین از همه کشورها جذاب باشد. در غیر این صورت ممکن است بازدید کنندگان شما در عرصه بین المللی برداشت نا مناسبی از کسب و کار و نام تجاری شما داشته باشند.