برچسب وردپرس چیست و چگونه از آن‌ها به درستی استفاده کنیم؟ برچسب‌ها در وردپرس یکی از ابزارهایی است که از آن‌ها برای طبقه‌بندی نوشته‌ها استفاده می‌شود. اما فرق آن با دسته بندی در وردپرس چیست؟ از نظر فنی، برچسب‌ها و دسته‌بندی ها در وردپرس یک نوع هستند. هر دو وظیفه ساماندهی و طبقه‌بندی محتوا را دارند. اما رویکرد شما در استفاده از برچسب‌ها حتما باید متفاوت باشد! در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش رایگان وردپرس به برچسب‌ها در وردپرس می‌پردازیم.

تفاوت برچسب و دسته بندی وردپرس

فرق اصلی بین برچسب و دسته بندی وردپرس این است که دسته بندی‌های موضوع کلی نوشته‌ها در پوشش می‌دهند اما برچسب‌ها موضوعات مرتبط و جزئی‌تر هستند. با وارد کردن یک برچسب، یک صفحه آرشیو ساخته می‌شود. مثلا اگر سه نوشته را برچسب “آموزش رایگان وردپرس” بزنید، یک صفحه در سایت شما ساخته می‌شود که این سه نوشته در آن لیست می‌شود.

مسئله مهم این است که طوری برچسب انتخاب کنید، که صفحات آرشیو خالی و تکراری نداشته باشید. برچسب‌ها وظیفه پیمایش بهتر کاربر در سایت را دارند. مثلا فرض کنید شما یک سایت با موضوع خانه داری و سبک زندگی دارید. مقاله‌ای با عنوان “طرز تهیه املت” منتشر می‌کنید. دسته بندی این مقاله می‌تواند “آموزش آشپزی” باشد و برچسب‌ها “تخم مرغ” و “صبحانه” است. مثلا اگر شما اینجا برچسبی با عنوان “غذای سریع” اضافه می‌کردید و در سایتتان مقالات مرتبط به این برچسب نداشتید، کار اشتباهی انجام داده بودید.

پس بنابر این برچسب باید موضوعات جزئی‌تر مرتبط به نوشته باشد. و همواره باید توجه به این داشت که برچسب‌های نوشته‌های مختلف در سایت باهم ارتباط داشته باشند. یعنی برچسبی نزنید که فقط یک نوشته را شامل شود.

افزودن برچسب وردپرس اجباری است؟

سیستم وردپرس افزودن برچسب را اختیاری قرار داده است. در حالی که انتخاب دسته بندی اجباری است. اگر شما دسته بندی انتخاب نکنید، نوشته در دسته “دسته بندی نشده” قرار می‌گیرد. اما با این حال که برچسب‌ها اختیاری است پیشنهاد می‌کنم همیشه برچسب به نوشته‌های خود اضافه کنید. و از همه مهمتر بین برچسب‌های مختلف نوشته‌ها باید رابطه‌ای وجود داشته باشد!

افزودن برچسب در وردپرس

برچسب‌ها در قسمت ویرایشگر نوشته افزوده می‌شوند. زمانی که می‌خواهید یک نوشته در سایت ایجاد کنید همانطور که در جلسه قبلی گفتیم باید از قسمت نوشته‌ها > افزودن نوشته وارد محیط ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس شوید.

در قسمت تنظیمات ویرایشگر، قسمتی با عنوان برچسب‌ها وجود دارد. با وارد کردن برچسب مورد نظر و فشردن کلید اینتر برچسب ثبت می‌شود.

مدیریت برچسب‌ها در وردپرس

برای مدیریت برچسب‌های سایت خود می‌توانید از طریق منوی نوشته‌ها > برچسب‌ها اقدام کنید. این صفحه دارای دو قسمت است. سمت راست برای افزودن برچسب جدید، و سمت چپ ویرایش یا حذف برچسب‌های موجود.