ابزارک وردپرس چیست؟ در این قسمت از مجموعه آموزش رایگان وردپرس می‌خواهیم باهم قسمت ابزارک وردپرس را کار کنیم. قبل از شروع با این قسمت اول از همه بیایید باهم ببینیم ابزارک وردپرس یا ویجت‌ها در وردپرس چیست؟

ابزارک وردپرس چیست؟

ابزارک‌ها در وردپرس در واقع تکه امکاناتی هستند که شما می‌توانید از آنها در قالب سایت خود استفاده کنید. هر قالب وردپرس جایگاه‌هایی دارد که می‌توانید در آن جایگاه برخی امکانات مانند تقویم، پر بازدیدترین نوشته‌ها و … را نمایش دهید. معمولا مصرف ابزارک‌ها در ستون کناری یا فوتر سایت است.

فرض کنید می‌خواهید در فوتر سایت خود ۴ ستون داشته باشید و در ستون‌ها اطلاعاتی نظیر: آخرین دیدگاه ها، متن کوتاه درباره ما، لینک‌های مرتبط و یک تصویر نمایش دهید. این‌جاست که ابزارک‌ها به کمک شما می‌آیند. و می‌توانید در جایگاه‌ها فوتر خود این ابزارک‌ها را به نمایش بگذارید.

پس در واقع ابزارک‌ها امکاناتی هستند که معمولا در ستون کناری و یا فوتر و یا هر قسمتی از سایت خود می‌توانید از آنها استفاده کنید.

انواع ابزارک‌ها در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت پیش فرض یک سری ابزارک‌ در اختیار شما قرار می‌دهد. پس نوع اول از ابزارک‌ها، ابزارک‌های سیستمی وردپرس هستند. نظیر: فهرست، متن، تقویم، برچسب، دسته بندی‌ها و ….

نوع دیگری از ابزارک‌ها هستند که با توجه به قالبی که شما استفاده می‌کنید ممکن است وجود داشته باشند. مثلا ممکن است شما از یک قالبی در ورپرس استفاده کنید که طراح قالب چند نمونه ابزارک سازگار با آن قالب در اختیار شما قرار دهد. این ابزارک‌ها را با نصب قالب‌های مختلف به صورت خودکار در قسمت ابزارک‌ها در وردپرس می‌توانید مشاهده کنید.

و نوع دیگر ابزارک‌ها، آنهایی هستند که با نصب افزونه‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرند. به عنوان مثال شما یک افزونه در مورد امتیازدهی به نوشته‌های خود در سایت خود نصب کرده‌اید. اگر طراح این افزونه ابزارک مرتبط به این افزونه را تعبیه کرده باشد شما در قسمت ابزارک ها می‌توانید از آن استفاده کنید.

پس بنابراین ابزارک ها در وردپرس به سه نوع تقسیم می‌شوند:

  1. ابزارک‌های سیستمی وردپرس یا ابزارک‌ها پیش فرض
  2. ابزارک‌های مربوط قالب‌های وردپرس
  3. ابزارک‌های مربوط به افزونه‌های وردپرس

مدیریت ابزارک‌ وردپرس

مدیریت ابزارک وردپرس به صورت Drag & Drop می‌باشد و بسیار ساده است. پس از ورود به قسمت نمایش > ابزارک‌ها می‌توانید به سادگی ابزارک‌های موجود را با کشیدن و رها کردن به جایگاه‌های موجود بسازید و از آنها استفاده کنید.

امیدوارم که این آموزش مورد استفاده عزیزان و بازدیدکنندگان گرامی قرار گرفته باشد. در صورت بروز هرگونه سوال می‌توانید برای من یک دیدگاه ارسال کنید. موفق باشید