افزونه وردپرس چیست؟ تا به این قسمت از آموزش رایگان وردپرس ما تقریبا یاد گرفتیم چگونه مراحل ابتدای راه اندازی سایت از طریق وردپرس را انجام دهیم. حالا شما فرض کنید که قالب وردپرس خود را انتخاب کردید و یک سری امکاناتی در اختیار دارید. اما یک امکانی را مد نظر دارید که به صورت پیش فرض در وردپرس و قالب شما وجود ندارد. این جاست که افزونه‌ها در وردپرس سر و کله‌ش پیدا می‌شه.

در این قسمت می‌خواهم در مورد افزونه‌ها در وردپرس سیر تا پیازش براتون توضیح بدم. با من همراه باشید.

افزونه وردپرس چیست؟

افزونه وردپرس یا پلاگین وردپرس، مواردی هستند که به کمک آنها می‌توانیم امکانات سایت وردپرسی خود را ارتقا دهیم. همانطور که می‌دانید سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت پیش فرض یک سری امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد. حال فرض کنید برای راه انداری فروشگاه اینترنتی می‌خواهید از وردپرس استقاده کنید. برای افزودن امکان فروشگاه اینترنتی باید سراغ افزونه‌ها در وردپرس برویم و یک افزونه که این امکان را به ما می‌دهد نصب کنیم.

انواع افزونه‌های وردپرس

همانطور که در قسمت قالب‌های وردپرس گفتیم، افزونه‌ها هم دقیقا مانند قالب‌ها هستند:

  1. افزونه‌های رایگان
  2. افزونه‌های تجاری (premium)
  3. افزونه‌های نال شده (nulled)

افزونه رایگان وردپرس چیست؟

افزونه‌های رایگان در وردپرس معمولا به افزونه‌هایی گفته می‌شود که در مخزن اصلی وردپرس (wordpress.org) قرار دارند. این افزونه‌ها معمولا تمام امکانات یا بخشی از امکانات خود را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند.

افزونه‌های رایگان وردپرس را به سادگی آب خوردن می‌توانید نصب و ره اندازی کنید. در ادامه همین آموزش نصب و راه اندازی افزونه‌ها را باهم کار می‌کنیم.

افزونه‌ تجاری یا افزونه‌ پریمیوم وردپرس چیست؟

افزونه‌هایی وجود دارد که برای نصب و راه اندازی آن‌ها، ابتدا باید آن افزونه‌ها را بخرید. یعنی به ازای دریافت افزونه‌ باید هزینه پرداخت کنید. معمولا این سری افزونه‌ها در مارکت‌های فروش افزونه‌ وردپرس مثل codecanyon.net موجود است.

توجه: بعضی از افزونه‌ها نسخه رایگان آنها در مخزن اصلی وردپرس با امکانات محدود وجود دارد و برای فعال شدن تمام امکانات باید نسخه تجاری آنها را تهیه کنید.

افزونه‌ نال شده وردپرس چیست؟

افزونه‌های تجاری در وردپرس معمولا دارای قفل نرم افزاری هستند. به زبان ساده‌تر افزونه‌های تجاری در وردپرس معمولا لایسنس دارند و شما نمی‌توانید بدون داشتن لایسنس آن‌ها را فعال کنید.

افزونه‌ نال شده در وردپرس به افزونه‌های تجاری‌ای گفته می‌شود که در سطح اینترنت برای دانلود موجود است که اگر لایسنس داشته باشد، لایسنس آن غیر فعال شده است یا به عبارت دیگر نال شده است.

ــ‌ افزونه‌ نال شده چه عیبی دارد؟

افزونه‌ نال شده وردپرس، ممکن است دارای کدهای مخرب باشد. همچنین در اکثر مواقع وقتی شما افزونه‌ نال شده دانلود می‌کنید و می‌خواهید از آن استفاده کنید، معمولا نسخه نهایی افزونه‌ را در اختیار ندارید.

ــ‌ افزونه‌ نال شده چه مزایایی دارد؟

شما با استفاده از افزونه‌ نال شده، می‌توانید آن را نصب کنید و با تمام قسمت‌ها و امکانات قالب کار کنید. به نظر من افزونه‌ نال شده می‌تواند انتخاب مناسب باشد در شرایطی که قصد آزمایش قالب را دارید.

بالاخره از افزونه‌ نال شده استفاده کنیم یا نه؟

پاسخ به این سوال در واقع “نه” است. اما به نظر من با توجه به قیمت‌ افزونه‌ها و از همه مهمتر آشنایی با مدیریت افزونه‌ها، برای شروع می‌شود از افزونه‌ نال شده استفاده کرد و برای استقرار سایت و رونمایی از نسخه اصلی سایت از افزونه‌ اورجینال استفاده کرد.

به هر صورت توجه داشته باشید که خریدذ نسخه اصلی افزونه‌ قطعا بهتر از استفاده از نسخه نال شده است. اما افراد بسیار زیادی هستند که از افزونه‌های نال شده استفاده کردند و به مشکلی هم نخوردند. به هر صورت توضیحات را من دادم، انتخاب با شماست.