برگه‌ها در وردپرس چیست؟ در این قسمت از آموزش وردپرس می‌خواهیم باهم قسمت برگه ها در وردپرس را بررسی کنیم. در مدیریت وردپرس گزینه‌ای وجود دارد به نام برگه‌ها، مدیریت و ویرایش برگه‌ها در وردپس از طریق این قسمت انجام می‌شود.

برگه‌ها در وردپرس چیست؟

هر سایتی حداقل نیاز به یک برگه دارد تا برای عموم قابل مشاهده باشد. اما در وردپرس شما قادرید بینهایت برگه برای سایت خود ایجاد کنید و طبق سلسه مراتب و معماری سایتتان از آنها استفاده کنید. به کمک پنل مدیریت وردپرس به سادگی می‌توانید برگه جدید ایجاد کنید، آن را ویرایش کنید.

تفاوت برگه و نوشته در وردپرس

ساده و مختصر اگر بخواهیم بگوییم، نوشته‌ها در وردپرس معمولا مربوط به بخش وبلاگ، اخبار یا اطلاعیه‌های سایت هستند. ولی برگه‌ها وظیفه نمایش صفحاتی همچون درباره ما،تماس با ما، قوانین و … را دارند.

حال بر همین اساس برخی از امکانات در نوشته‌ها و برگه‌ها متفاوت است. مهمترین تفاوت‌هایی که وجود دارد:

  1. برگه ها برای محتوای ثابت هستند. مثلا صفحات تماس با ما، درباره ما و … ولی نوشته‌ها برای محتوای داینامیک مانند بلاگ، اخبار و اطلاعیه و …
  2. نوشته‌ها قابل طبقه بندی شدن هستند. یعنی دارای دسته بندی و برچسب هستند ولی برگه‌ها دسته بندی و برچسب ندارند و از طریق سلسله مراتب (برگه های مادر و فرزند) می‌توانید آنها را مدیریت کنید.
  3. نوشته‌ها امکان ارسال دیدگاه کاربران دارند ولی برگه‌های امکان دیدگاه ندارند.
  4. به صورت پیش فرض در برگه ها امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد ولی نوشته‌ها این امکان را دارا هستند.
  5. یک برگه می‌توانید چند نوشته نمایش دهد. مثلا برگه ای از وبلاگ که آخرین نوشته های وبلاگ را نمایش می‌دهد. ولی نمی‌توانید برعکس اینکار را انجام دهید.

یک نکته مهم: مواردی که بالا گفتم مربوط به وردپرس در حال پیش فرض است. با کمک افزونه‌های مختلف می‌توانیم خیلی از محدودیت‌های پیش‌فرض وردپرس را نداشته باشیم. مثلا به سادگی به کمک صفحه ساز المنتور قادر خواهید بود به برگه‌ها امکان ارسال دیدگاه اضافه کنید و …

افزودن برگه جدید در وردپرس

به سادگی با کلیک بر روی گزینه افزودن جدید در منوی برگه‌ها می‌توانید به ویرایشگر وردپرس هدایت شود و اولین برگه‌ خود را ایجاد کنید. همچنین در صفحه برگه‌ها گزینه افزودن جدید وجود دارد و از این طریق هم می‌توانید.

برگه مادر در وردپرس چیست؟

یکی از مسائلی که در سئوی سایت تاثیر گذار است تعین برگه مادر برای برگه‌ها است. مثلا شما برگه‌هایی با عناوین “درباره ما” و “تاریخچه شرکت” دارید. توجه کنید که ساختار برگه‌های سایت خود را طوری تعین کنید که سلسله مراتبی باشد. مثلا تاریخچه شرکت را زیر مجموعه درباره ما قرار دهید.

به عبارت ساده‌تر، سلسله مراتب برگه‌ها به صورت منو و زیر منوی سایت خود قرار دهید. قسمت ویژگی‌های برگه برای همین کار است. شما می‌توانید یک برگه را زیر مجموعه برگه‌ای دیگر قرار دهید.

مدیریت برگه‌ها در وردپرس

در قسمت برگه‌ها تمام برگه‌های موجود در سایت شما نمایش داده می‌شود. از طریق این قسمت می‌توانید همه برگه‌ها را مشاهده کنید و تا حدودی ویرایش دسته جمعی روی آنها انجام دهید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، با هاور ماوس روی یک ردیف گزینه‌هایی را مشاهده می‌کنید از طریق این گزینه‌ها می‌توانید برگه‌ را مدیریت کنید. با هم قسمت‌های مختلف این صفحه را درادامه بررسی می‌کنیم.

ویرایش برگه در وردپرس

در قسمت برگه‌ها تمام برگه‌های موجود در سایت شما نمایش داده می‌شود. از طریق این قسمت می‌توانید همه برگه‌ها را مشاهده کنید و تا حدودی ویرایش دسته جمعی روی آنها انجام دهید.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینی با کلیک بر روی گزینه ویرایش به سادگی می‌توانید وارد محیط ویرایش برگه شوید.

حذف برگه در وردپرس

در پنل مدیریت وردپرس وارد قسمت برگه‌ها شوید، تمام برگه‌هایی که دارید در این قسمت قرار دارد:

با قرار دادن نشانگر ماوس روی هر یک از برگه ها، گزینه های مدیریت را مشاهده خواهید کرد. به سادگی بر روی حذف کلیک کنید تا برگه مورد نظر پاک شود. وقتی برگه‌ای را حذف می‌کنید برگه به صورت کامل پاک نمی‌شود. برگه به زباله دان منتقل می‌شود.

ویرایش دسته جمعی برگه‌ها

با استفاده از این گزینه می‌توانید به صورت دسته جمعی برگه‌ها را مدیریت کنید. با انتخاب گزینه‌ی ویرایش در کارهای دسته جمعی می‌توانید چند برگه را باهم ویرایش کنید. ولی فقط می‌توانید: نویسنده، برگه مادر، وضعیت دیدگاه‌ها (خاموش یا روشن) و وضعیت برگه را ویرایش کنید.

همچنین با انتخاب گزینه انتقال به زباله دان، برگه‌هایی که انتخاب کردید به زباله‌دان قسمت برگه‌ها منتقل می‌شوند.

مرتب سازی برگه‌ها بر اساس تاریخ

اگر می‌خواهید برگه‌ها را به ترتیب تاریخ انتشار مرتب کنید می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. دقت کنید بر اساس ماه‌هایی که وجود دارد می‌توانید مرتب کنید.

افزایش نمایش تعداد برگه در هر صفحه

به صورت پیش فرض وردپرس در هر صفحه ۲۰ برگه را نمایش می‌دهد. گاهی ممکن است تعداد برگه‌های سایت شما زیاد باشد و بخواهید در هر صفحه مقدار بیشتری مشاهده کنید. در بالای صفحه سمت چپ گزینه تنظمیات صفحه را انتخاب کنید. می‌توانید تعداد موردها در هر برگه را افزایش دهید.

ساخت برگه صفحه اصلی در وردپرس

در اکثر قالب‌های وردپرس، صفحه اصلی پیش‌فرض سایت آخرین نوشته‌هاست. حالا مثلا یک برگه به نام “صفحه اصلی” ساختیم و می‌خواهیم این برگه را به عنوان صفحه اصلی و پیش فرض سایتمان قرار دهیم. انجام این کار خیلی ساده است. به قسمت تنظیمات > خواند در پیشخوان مدیریتی وردپرس بروید:

مانند تصویر زیر، قسمت اول از این تنظیمات مربوط به صفحه اصلی سایت است. باید یک برگه یکتا را انتخاب کنیم و صفحه مورد نظر خود را به عنوان صفحه اصلی سایتمان قرار دهیم.

اتصال برگه به فهرست وردپرس

یکی از نیازهای مهم هر سایتی، فهرست یا منوی آن است. مدیریت فهرست‌ها در وردپرس بسیار ساده است. فرض کنید برگه‌ای بنام “درباره ما” ساختیم و می‌خواهیم آن را فهرست سربرگ سایت خود قرار دهیم. برای اینکار به قسمت نمایش > فهرست‌ها وارد شوید و برگه مورد نظر خود را به فهرستی که در سربرگ سایتتان قرار دارد متصل کنید.

مقاله مرتبط: فهرست وردپرس چیست؟ آموزش کامل فهرست‌ها در وردپرس