محصولات متغیر در ووکامرس محصولاتی هستند که دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. ممکن است این محصولات در ویژگی‌ها مختلف دارای قیمت‌های مختلفی باشند. مثلا یک پیراهن مردانه را یک محصول در نظر بگیرید. این پیراهن دارای رنگ‌ها و سایزهای متفاوتی می‌تواند باشد. همچنین می‌توانید یکی از آنها را با قیمت مختلفی در نظر بگیرید. محصولات متغیر در واقع دارای یک کد محصول مادر هستند که زیر مجموعه‌ آن محصولات دیگری (فرزند) وجود دارد.

توجه داشته باشید در این مقاله فقط به ویژگی‌ها و متغیرها پرداخته‌ایم. سایر قسمت‌ها مشابه به محصولات ساده در ووکامرس است که در جلسه جداگانه به صورت کامل توضیح داده شده است.

افزودن محصول متغیر در ووکامرس

برای ساخت یک محصول متغیر در ووکامرس، ابتدا باید نوع آن را متغیر انتخاب کنید:

زمانی که محصول را به عنوان محصول متغیر تعیین کنید، اولین تنظیماتی که وجود دارد به شرح زیر است:

  • شناسه محصول: این شناسه مربوط به شناسه اصلی این محصول است. مثلا ممکن است یک محصول با نام پیراهن آدیداس داشته باشید که دارای رنگهای مختلف است. مثلا اگر شناسه را ABC وارد کنید، محصول پیراهن آدیداس دارای شناسه ABC می‌شود. توجه داشته باشید که این شناسه به عنوان شناسه مادر قرار می‌گیرد. مثلا اگر شناسه رنگ قرمز این پیراهن را ۲۲ قرار دهید، شناسه پیراهن آدیداس رنگ قرمز به شکل ABC-22 خواهد بود.
  • مدیریت موجودی انبار: با کمک این قسمت می‌توانید تعیین کنید که همه ویژگی‌های این محصول (مثلا رنگها و سایزهای مختلف) به صورت پیش فرض دارای مدیریت موجودی باشند.

افزودن ویژگی در محصول متغیر

در جلسات قبلی، ویژگی‌ها در ووکامرس را به صورت کامل آموزش داده‌ایم. برای افزودن ویژگی جدید به یک محصول متغیر، از قسمت اطلاعات محصول > ویژگی‌ها اقدام کنید.

ویژگی محصول خود را که قبلا ساخته‌اید در این قسمت باید اضافه کنید:

مقدار یا مقدارهای مورد نظر خود را در قسمت مقدارها وارد کنید.

فرض کنید محصولی به نام پیراهن آدیداس دارید. با افزودن مقدار قرمز، در واقع شما یک ویژگی جدید اضافه کردید. حال اگر بخواهید محصول پیراهن آدیداس رنگ قرمز دارای موجودی خاص خود و ویژگی‌های متغیر باشد حتما باید گزینه استفاده برای متغیرها را فعال کنید و حتما ویژگی‌ها را ذخیره کنید. پس از ذخیره، شما یک متغیر ساخته‌اید که به آن در صفحه تغییرات دسترسی خواهید داشت.

افزودن متغیر محصول ووکامرس

در این قسمت شما می‌توانید ویژگی‌های مختلف یک محصول متغیر در ووکامرس را مدیریت کنید. مثلا می‌توانید برای رنگ قرمز یک کالا، قسمت متفاوت، موجودی متفاوت، وزن متفاوت و … وارد کنید.

از قسمت گزینه افزونه متغیر، ساخت متغیر از همه ویژگی‌ها را انتخاب کنید.

نکته: اگر متغیرهای شما تعداد زیادی داشته باشند، هر بار که ساخت متغیر از همه ویژگی‌ها بزنید ۵۰ ویژگی اضافه می‌شود و در بار دومی که این گزینه را انتخاب کنید ۵۰ تا دیگر اضافه می‌کند. به صورت ترتیبی و پشت سر هم.

پس از اضافه کردن متغیر جدید برای محصول خود، همانند تصویر زیر قادر خواهید بود ویژگی‌های متفاوتی برای این متغیر در نظر بگیرید.

به همین سادگی شما یک محصول متغیر ساختید.