آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی به دلیل گسترش استفاده مردم از اینترنت، همواره یکی از محبوب‌ترین موضوعات در زمینه تکنولوژی بوده است. کشور ما در بهترین موقعیت برای ایجاد کسب و کارهای آنلاین است. در واقع ایران، ماشین پولسازی در زمینه تجارت آنلاین است. دلیل هم کاملا روشن است:‌ جمعیت ۸۰ میلیونی و نیاز گسترده در زمینه خدمات آنلاین!

حتما بسیاری از شما به فروشگاه‌های آنلاین مختلفی مراجعه کردید و تجربه خرید آنلاین را دارید. حتما با خودتان یک حساب سر انگشتی کردید و سود آوری آن فروشگاه را تخمین زدید و به ساخت فروشگاه آنلاین فکر کرده‌اید. راه‌های بسیار مختلفی برای ساخت یک فروشگاه آنلاین وجود دارد که ممکن است شما را سر در گم کرده باشد. ما در این مجموعه مقالات آموزشی تمام راه و چاه ساخت فروشگاه اینترنتی را آموزش می‌دهیم و به صورت صفر تا صد شما پس از دیدن این مقالات قادر خواهید بود فروشگاه اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید. سعی کردیم به ساده‌ترین زبان این آموزش را تهیه کنیم، به صورت صفر تا صد و عملی یک فروشگاه اینترنتی خواهیم ساخت. توجه داشته باشید که در طول این آموزش هیچ نیازی به دانش برنامه نویسی نخواهید داشت.

ووکامرس چیست؟

ووکامرس یک افزونه برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت‌هاست. ووکامرس به وردپرس کمک می‌کند تا تمام امکاناتی که یک فروشگاه آنلاین نیاز دارد را مهیا کند. به زبان ساده‌تر وردپرس یک نرم‌افزار تحت وب است که به کاربران کمک می‌کند بدون نیاز به دانش برنامه نویسی بتوانند از طریق پنل مدیریت سایت خود را مدیریت کنند. و ووکامرس یک افزونه برای وردپرس که با نصب آن بر روی وردپرس شما قادر خواهید بود از طریق پنل مدیریت، محصولات، سفارش‌ها و تنظیمات فروشگاه اینترنتی خود را انجام دهید.

مقاله مرتبط: افزونه وردپرس چیست؟

اگر می‌خواهید بیشتر در مورد وردپرس اطلاعات کسب کنید، مقاله‌ای با عنوان “وردپرس چیست و چه کاربردی دارد؟” را می‌توانید مطالعه کنید. همچنین بهتر است کار با پنل مدیریت وردپرس را بیاموزید که در مجموعه آموزش رایگان وردپرس به صورت کاملا رایگان صفر تا صد می‌توانید مشاهده کنید.

پیش نیازهای ساخت فروشگاه اینترنتی

اگر بخواهید یک فروشگاه در سطح شهر راه‌اندازی کنید، اول از همه نیاز به یک مغازه یا فضایی برای قرار دادن کالاهای خود دارید. همچنین این مغازه نیاز به یک نام دارد که مشتریان شما را با آن نام بشناسند. فروشگاه آنلاین هم دقیقا به همین شکل است. شما نیاز به فضای میزبانی (Host) و دامنه (Domain) دارید.

فضای میزبانی یا Host، فضایی است که در آن تصاویر، ویدئوها، متون و به صورت کلی داده‌های فروشگاه آنلاین خود را در آن ذخیره می‌کنید. و دامنه یا Domain همان نامی است که کاربران شما با وارد کردن آن می‌توانند فروشگاه شما را ببینید.

هاست چیست

همانطور که بالاتر گفتم، هاست به فضایی گفته می‌شود که داده‌های فروشگاه آنلاین شما در آن نگهداری می شود. هاست را می توان به صورت سالانه یا ماهانه خریداری کرد. شما در واقع یک کامپیوتر قوی (سرور) که همیشه روشن است و به اینترنت متصل است را ماهانه یا سالانه اجاره می‌کنید تا فایل‌ها و داده‌های فروشگاه خود را در آن نگهداری کنید.

هاست‌ها انواع مختلفی دارند. که در آینده در مقاله‌ای مجزا به صورت مفصل در این باره آموزش خواهیم داد. خیلی کار را سخت نکنیم، فعلا همین را بدانید که برای ساخت فروشگاه آنلاین نیاز به فضای دارید که فایل‌های خود در آن نگهداری شود که به آن هاست می‌گوییم.

دامنه چیست

دامنه نام وبسایت شما است. مثلا دامنه ما rahkarnet.com است. دامنه‌ها را می‌توانید به صورت سالانه خریداری کنید. دامنه ها دارای پسوندهای مختلفی هستند. مثلا ir , com , net , org برخی از پسوندهای دامنه هستند.

شروع طراحی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس

نیازهای اولیه و مقدمه شروع ساخت فروشگاه اینترنتی را باهم آموختیم. در مجموعه آموزش رایگان ووکامرس به صورت صفر تا صد ساخت فروشگاه اینترنتی با این روش را خواهیم داشت. در قسمت‌های بعدی شروع به کار خواهیم کرد و پس از دیدن این سری آموزشی خواهید توانست فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی کنید.