قدم بعدی برای یادگیری وردپرس، نصب وردپرس است. در قسمت قبلی مقدمات و توضیحات ابتدایی در مورد ساخت سایت با وردپرس را توضیح دادیم. همانطور که گفتیم برای راه‌اندازی سایت نیاز به هاست و دامنه داریم. ولی ممکن است بخواهیم قبل از تهیه هاست و دامنه بر روی کامپیوتر خودمان سایتمان را بسازیم و طراحی و امکانات مد نظر را انجام دهیم و در آخرین مرحله هاست و دامنه را تهیه کنیم تا همه مردم به آن دسترسی داشته باشند. در این قسمت چگونگی نصب و راه‌اندازی وردپرس را به صورت تصویری آموزش می‌دهیم.

لوکال هاست چیست

زمانی که بخواهیم یک سایت راه‌اندازی کنیم، حتما باید یک دامنه و هاست تهیه کنیم. در واقع نیاز داریم یک اسم مثلا rahkarnet.com و فضای میزبانی بخریم تا همه مردم از هر نقطه‌ای که متصل به اینترنت هستند بتوانند سایت ما را مشاهده کنند. برای اینکار باید یک هاست و دامنه بخریم و سایت خود را در آن قرار می‌دهیم و همه با وارد کردن اسم سایت ما آن را مشاهده می‌کنند.

زمانی که سایت خود را در کامپیوتر شخصی خودمان راه‌اندازی کنیم، در واقع سایتمان را در لوکال هاست ساخته‌ایم. لوکال هاست یک فضای واقعی از سایت شماست با این تفاوت که تمام محتوای آن در کامپیوتر شخصی شما قرار دارد. توجه داشته باشید زمانی که سایت را در لوکال هاست (کامپیوتر شخصی) راه‌اندازی کنید فقط خودتان در کامپیوتر خودتان آن را می‌بینید.

بعد از اینکه سایت را در لوکال هاست ساختید و تمام امکانات و ظاهر آن را طراحی کردید، به سادگی می‌توانید آن را به هاست انتقال دهید تا از آن به بعد همه بازدیدکنندگان به آن دسترسی داشته باشند.

نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که با نصب آن‌ها در ویندوز می‌توانید لوکال هاست ایجاد کنید. یکی از ساده‌ترین و پرکاربرد ترین آنها نرم افزار زمپ XAMPP است.

نرم افزار XAMPP چیست

نرم‌افزار XAMPP تمام آنچه نیاز دارید تا یک سایت وردپرس را اجرا کند برای شما فراهم می‌کند. در واقع این نرم‌افزار لوکال هاست ایجاد می‌کند. این نرم‌افزار از کامپیوتر شما یک سرور(هاست) شبیه سازی می‌کند و می‌توانید تمام برنامه‌های آنلاین مبتنی بر زبان برنامه نویسی php و پایگاه داده MySQL را اجرا کنید.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا مبتی بر زبان برنامه نویسی php و پایگاه داده MySQL است. و به سادگی می‌توانید با نصب برنامه زمپ وردپرس را بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید و به وسیله پنل مدیریت آن و آموزش‌هایی که ارائه داده‌ایم سایت خود را بسازید.

آموزش نصب XAMPP در ویندوز

نصب این نرم‌افزار بسیار ساده است. شبیه به نصب همه نرم افزارهای در ویندوز است. برای نصب ابتدا باید این نرم‌افزار را از سایت مرجع آن دانلود کنید: دانلود نرم‌افزار xampp

بعد از اینکه دانلود کردید، فایل نصبی برنامه را اجرا کنید. اگر آنتی ویروس داشته باشید و آن روشن باشد به هشدار زیر بر می‌خورید:

آموزش نصب xampp

بر روی گزینه Yes کلیک کنید و به مرحله بعدی بروید. این هشدار مربوط به آنتی ویروس شماست که فعال است.

آموزش نصب xampp

بر روی Next کلیک کنید و به مرحله بعدی بروید. در مرحله بعدی می‌بایست آیتم‌های مورد نیاز برای اجرای وردپرس را فعال کنید. همانطور که گفتیم وردپرس نیاز به MySQL و php دارد. مطابق تصویر زیر آیتم‌ها را فعال کنید:

آموزش نصب xampp

پس از اینکه مواردی که در تصویر بالا مشخص شده است را فعال کردید بر روی گزینه Next کلیک کنید. در مرحله بعدی مسیری که می‌خواهید نرم‌افزار نصب شود را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنم بگذارید حالت پیش فرض باشد.

آموزش نصب xampp

در مرحله بعدی با فعال کردن گزینه مربوط Bitnami نصب خواهد شد. ما به Bitnami نیازی نداریم. این گزینه را فعال نکنید و به مرحله بعدی بروید.

و با زدن گزینه Next نصب نرم افزار شروع می‌شود.

ممکن است کمی نصب طول بکشد. صبر کنید تا به صورت کامل نرم افزار نصب شود.

پس از اینکه نصب به اتمام رسید با کلیک بر روی گزینه Finish نرم‌افزار اجرا می‌شود.

راه اندازی لوکال هاست

تا اینجا xampp را نصب کردیم و کامپیوتر شما آماده است. حال باید دو ماژول مورد نیاز برای نصب وردپرس را فعال کنیم. مطابق شکل زیر Apache و MySQL را روشن کنید.

بعد از اینکه این دو مورد را Start کنید باید آنها سبز شوند. مطابق تصویر زیر:

به همین سادگی، کار تمام شد. حالا لوکال هاست در کامپیوتر شما ایجاد شده است و شما می‌توانید از آن استفاده کنید. برای تست لوکال هاست آدرس http://localhost را در مرورگر خود وارد کنید.

با وارد کردن آدرس http://localhost صفحه‌ای مشابه صفحه بالا مشاهده خواهید کرد. این به این معنی است که هم اکنون لوکال هاست در کامپیوتر شخصی به درستی اجرا شده است.

آپلود وردپرس در لوکال هاست

باید فایل‌های وردپرس را در لوکال هاست کپی کنیم. برای اینکار باید به سایت اصلی وردپرس مراجعه کنید و فایل‌های وردپرس را دانلود کنید. از این طریق می‌توانید دانلود آخرین نسخه وردپرس را انجام دهید. پس از اینکه وردپرس را دانلود کردید به پوشه‌ای که xampp را در آن نصب کردید بروید. اگر تنظیمات پیش فرض نصب را تغییر نداده باشید باید به c://xampp مراجعه کنید.

مطابق تصویر بالا، در این قسمت یک پوشه به نام htdocs وجود دارد. این پوشه در واقع شاخه اصلی لوکال هاست شماست. به عنوان مثال اگر در این پوشه، یک پوشه دیگر به نام testsite بسازید، شما یک سایت در لوکال هاست ایجاد کردید و آدرس آن http://localhost/testsite خواهد بود.

حالا باید فایل وردپرس را که از سایت اصلی دانلود کردیم در پوشه testsite کپی کنیم. توجه داشته باشید که باید فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید. مطابق تصویر زیر:

ساخت دیتابیس در لوکال هاست

قدم بعدی ساخت پایگاه داده در MySQL است. برای این کار باید مطابق تصویر زیر PHPMyAdmin را اجرا کنید. همچنین می‌توانید از آدرس http://localhost/phpmyadmin استفاده کنید.

برای ساخت دیتابیس در این صفحه باید بر روی گزینه Databases مطابق تصویر زیر کلیک کنید.

در مرحله بعدی نام دیتابیس خود را باید وارد کنید و آن را بسازید. مطابق تصویر زیر:

به همین سادگی دیتابیس در لوکال هاست ایجاد شد.

نصب وردپرس در لوکال هاست

حالا همه چیز آماده است تا وردپرس را در لوکال هاست نصب کنیم. برای نصب وردپرس باید به آدرسی که فایل‌های وردپرس را در آن کپی کردیم مراجعه کنیم. http://localhost/FOLDERNAME

زبان وردپرس را فارسی انتخاب کنید. پس از انتخاب زبان به مرحله بعدی بروید.

حالا نوبت آن است که دیتابیسی که ساختیم را به سایت متصل کنیم:

   

   • نام پایگاه داده: نام دیتابیسی که ساختیم.

   • نام کاربری: root

   • رمز عبور: این قسمت را خالی بگذارید.

  پس از تکمیل موارد بالا به مرحله بعدی می‌رویم. اگر سایت شما به درستی با دیتابیس ارتباط بر قرار کند تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

  با کلیک بر روی “راه اندازی نصب” تقریبا کار تمام است. آخرین مرحله وارد کردن اطلاعات اصلی سایت است.

  پس از وارد کردن اطلاعات بالا و رفتن به مرحله بعدی کار تمام است. فقط توجه داشته باشید که نام کاربری و رمز عبوری که وارد می‌کنید به عنوان اطلاعات ورود به پنل مدیریت وردپرس مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

  به همین سادگی وردپرس در کامپیوتر شخصی شما نصب شده است و می‌توانید با آن کار کنید.

  آدرس سایت شما http://localhost/testsite خواهد بود.